Jak wybierać bezpieczne produkty bezglutenowe?
5 najważniejszych zasad przy wybieraniu produktów bezglutenowych
Poznaj pięć podstawowych zasad którymi kierują się doświadczone osoby będące na diecie bezglutenowej. Celiakia bądź uczulenie na gluten wiążą się z koniecznością ścisłego przestrzegania wymagającej diety, nie jest to proste dla osób które żyją z tą przypadłością nawet od dawna. Jeśli jesteś rodzicem dziecka u którego właśnie zdiagnozowano problemy z tolerancją glutenu może to być dla Ciebie sporym wyzwaniem, może Ci się wydawać że, twoje dziecko praktycznie nic nie może jeść. Dlatego żeby ułatwić Ci bezbolesne i sprawne przejście przez pierwsze chwile po usłyszeniu diagnozy przygotowałam prostą listę zasad których należy się trzymać od początku.
1. Idź do dietetyka lub poznaj kogoś kto również jest uczulony na gluten lub ma celiakię.
Od dorosłej osoby która żyje z takim problemem od dawna dowiesz się nie tylko co można bezpiecznie jeść będąc na diecie bezglutenowej ale też usłyszysz wiele cennych, praktycznych wskazówek i porad. Przede wszystkim jak przygotować kuchnię tak żeby przypadkowo nie zanieczyszczać glutenem potraw dla dziecka. Dostaniesz gotowe i wypróbowane przepisy na potrawy z produktów bezglutenowych. Dowiesz się jak można urozmaicać posiłki i jakie produkty sprawdzają się najlepiej. Co zrobić poza domem, gdzie są restauracje z bezglutenowym menu lub co robić na urlopie. Pewnie też usłyszysz cenne porady dotyczące tego jak znajdować tańsze produkty.
2. Przygotuj i wydrukuj listę bezpiecznych i wypróbowanych produktów bezglutenowych.
Jeśli dopiero zaczynasz przystosowywać się do diety bezglutenowej i nie znasz wszystkich dostępnych i bezpiecznych produktów wolnych od skrobi pszennej noś ze sobą wydrukowaną listę takich produktów. Nie narażaj siebie lub dziecka na nieprzyjemne dolegliwości przynosząc zanieczyszczoną żywność. Dlatego pamiętaj o tym że, wiele produktów chociaż może być naturalnie wolnych od glutenu to mogą zostać zanieczyszczone skrobią pszenną w procesie produkcji. Trzeba o tym pamiętać i trzeba stale szukać informacji o takiej możliwości na opakowaniach produktów.
3. Naucz się czytać etykiety aby wybierać tylko produkty całkowicie wolne od glutenu.
To trudna ale obowiązkowa kwestia. Niestety wiekszość produktów spożywczych ma w swoim składzie skrobię pszenną lub miało z nią styczność na etapie produkcji. Dlatego sprawdzaj czy na etykiecie nie ma następujących komunikatów: „produkt może zawierać śladowe ilości glutenu/pszenicy”, „na terenie zakładu produkcyjnego stosowane są surowce glutenowe/pszenica” lub „produkt może być zanieczyszczony glutenem/pszenicą”. Niestety ich obecność oznacza że, musisz odłożyć produkt na półkę.
Dieta bezglutenowa stała się ostatnio modna, co za tym idzie wielu producentów wzbogaciło swoją ofertę o produkty bezglutenowe, należy podchodzić do nich z pewną ostrożnością. Jeśli nie posiadają certyfikatów mogą zawierać większe lub mniejsze ilości glutenu w swoim składzie.
4. Szukaj produktów bezglutenowych oznaczonych znakiem przekreślonego kłosa.
Bezpieczną podstawę twojej bezglutenowej kuchni powinny stanowić produkty z licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa. Takie produkty są badane pod kątem zawartości nawet śladowych ilości glutenu. Daje to nam gwarancję na to że, unikniemy przykrej niespodzianki i nie okaże się że, bezglutenowa mąka jest produkowana na lini razem ze zwykłą mąką i jest zanieczyszczona skrobią.
5. Sprawdzaj już znane produkty bezglutenowe.
Sprawdzaj produkty bezglutenowe które już zostały przez Ciebie wypróbowane, może okazać się że technologia ich produkcji w międzyczasie się zmieniła i w składzie produktu pojawiła się skrobia pszenna.